کد خبر : 1281
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۴

تحلیل سیاسی این روزهای مذاکرات وین به قلم سیدعلی اکبرقادری؛؛

برجام بی فرجام

برجام بی فرجام

شواهد موید آن است که در مذاکرات وین، دولت تدبیر و امید در همکاری با اروپا با کارت قرارداد ۲۵ساله با چین ، با آمریکای رو به افول در حال معامله اند.مذاکرات وین و اخباری که از متن و محتوای مذاکرات منتشر شده است تاکنون چنین ذهنیتی را ایجاد کرده که دولت در حال شکل

شواهد موید آن است که در مذاکرات وین، دولت تدبیر و امید در همکاری با اروپا با کارت قرارداد ۲۵ساله با چین ، با آمریکای رو به افول در حال معامله اند.
مذاکرات وین و اخباری که از متن و محتوای مذاکرات منتشر شده است تاکنون چنین ذهنیتی را ایجاد کرده که دولت در حال شکل دادن یک معامله با امریکا با استفاده از کارت قرارداد راهبردی ۲۵ساله با چین است که یقینا نتیجه آن بر باد دادن منافع ملی همچون ۸سال گذشته می باشد.
در شرایطی که اکثریت تحلیلگران ، سیاستمداران و اندیشکده های سیاسی به صراحت عنوان داشتند دوران هژمونی آمریکا به سر آمده و دوران کنسرت قدرت ها جایگزین آن شده و همینطور با وجود آنکه رهبر حکیم و فرزانه انقلاب بارها فرمودند: قدرت پوشالی آمریکا رو به افول و از هم پاشیده شده ، چه شده است که از نگاه دولت روحانی ، آمریکا هنوز هم قدرت اول جهان است و باید به آن التماس کرد؟؟

در این نظم جدید و پایش جهانی، قدرت رو به افول غرب در مقابل قدرت رو به صعود شرق یک نظام چند جانبه را شکل داده اند که دولت تدبیر و دولتی که زبان دیپلماسی را به خیال خودش بهتر از هر کسی بلد است باز هم میخواهد با قدرتی رو به افول گذاشته و پوشالی همراه شود.
شاید در مذاکرات وین ، کشورهای اروپایی به امریکا تذکر دهند که اصرار بر فشار حداکثری باعث پیوستن ایران به چین و روسیه شده و قابلیت خود را از دست داده است و می بایست با بهره بردن از کندذهنی، ساده لوحی و خوش خیالی و یا شاید لجبازی دولت کنونی ایران با منتقدین داخلی اش، ایران را مثل دور قبل فریفته و با مشوق های پوشالی در مدار خودشان نگاه دارند.
حال با توجه به تمام شدن میدانی تحریم ها ، ادامه مذاکرات وین غیر از تحمیل هزینه های مضاعف برای منافع ملی نتیجه دیگری ندارد و باید فورا متوقف شود.
ایران با مراودات اقتصادی اش در طی این چندسالی که بیشترین تحریم ها را علیه خودش دیده است عملا فشار حداکثری را شکست داده و قطعا با یک برنامه ریزی حساب شده و دقیق با روی کار آمدن یک دولت جهادی و انقلابی ، این تحریم ها را بی اثرتر خواهد کرد.
بنابراین ایران باید برجام را بعنوان یک مرده رها کرده و مذاکرات را متوقف کند،
چرا که با اشتراک تاریخی جدید با شرق، چین به تنهایی بیش از ۴۰۰میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری خواهد کرد درصورتیکه در تمام ۴۲سال گذشته انقلاب اسلامی کمتر از ۷۰میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی واردکشور شده است .
نتیجتا مقایسه برجام با آنچه که بدون برجام میتوان بدست آورد نشان دهنده آن است که بازگشت به برجام یک حماقت و یا خیانت محض است .

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار